Shop Mobile More Submit  Join Login
The Pencil by snakeartworx The Pencil by snakeartworx
My one of the first experiments with photography.
Add a Comment:
 
:iconkrapik:
Krapik Featured By Owner Nov 8, 2008  Hobbyist General Artist
Makro? :]
Dobrze, jak na pierwsze eksperymenty, nie wiem na ile Twój sprzęt pozwala (czytałem, że to całkiem niezły kompakcik), ale staraj się łapać ostrość takich obiektów na ich początek. Poza tym albo malutki statyw, albo trochę książek i np duża gumka, by zmienić kąt, albo bardzo stabilne położenie rąk (najlepiej oba nadgarstki na podłożu), bo co prawda jest stabilizacja obrazu, ale nie zaszkodzi wyręczyć nieco technikę. ;)

Co do dalszych podstaw, ja na początku naciskałem guzik mojej cyfrówy do połowy, by złapała ustawienia, a później do końca, by zrobiła zdjęcie. Przy makrofotografii robionej z ręki, jak i statywu warto nacisnąć od razu do końca, by minęła chwilka od ruszenia aparatu zanim zdjęcie zostanie zrobione. A jak chce się sprawdzić ustawienia jakie aparat automatycznie dobierze, zawsze można najpierw nacisnąć do połowy, później puścić i wcisnąć jeszcze raz do końca. :)

Jeśli chcesz robić makro w ciemnym lub bardzo ciemnym otoczeniu najlepiej wyłącz flasz i przynieś jakieś lampki. Ja tak zrobiłem przy moim "Green queue". Sama zabawa światłem też jest fascynująca. Np kiedyś wpadłem na pomysł fotografowania na super-makro, w całkowicie nieoświetlonym pokoju latareczki z wyczerpującą się baterią. Fotki wyszły genialnie, chyba niedługo wrzucę ta serię. :D

Acha i zoom cyfrowy to podobno pomyłka i całkiem niszczy jakość. Jak da radę, to go wyłącz i spróbuj zobaczyć kiedy cykasz lepsze fotki z zoomem z samym optycznym, samym cyfrowym, czy oboma. No i oczywiście nie bój się cykać po dziesięć identycznych fotek. Później wrzucisz wszystko na dysk i sprawdzisz które lepiej wyszło.

Wiesz, sam nie posiadam fachowej wiedzy co do fotografowania, zwyczajnie mam paru zapaleńców i zawsze coś tam mi wpadnie z ich rozmów. ;)
Reply
:iconsnakeartworx:
snakeartworx Featured By Owner Nov 8, 2008  Professional General Artist
Dzieki za komentarz. W zeszłym roku pożegnałem się ze swoim sprawdzonym Zenithem XP12 oraz kompletem kilku obiektywów. Głownie specjalizowałem się w fotografii sportowej(MTB wspinaczka). Przyznaję, że kompakt nie jest zły, chociaż ma tendencje do nakładania lekko pomarańczowej barwy, szczególnie przy słabym świetle. Z niecierpliwością czekam na D1000 Canona:D. Wszystkie twoje porady znam, ale dzięki raz jeszcze i czekam na twoje kolekcje.
Reply
:iconkrapik:
Krapik Featured By Owner Nov 8, 2008  Hobbyist General Artist
heh, a ja naiwny myślałem, że jesteś całkiem początkującym fotografem :P
Reply
:iconsnakeartworx:
snakeartworx Featured By Owner Nov 9, 2008  Professional General Artist
Może zabrzmiało to tak, jakbym się chwalił, ale ten styl fotografii jest dla mnie czymś nowym. Fotografia sportowa, szczególnie kolarstwo wymaga trochę innej techniki, umiejętności uchwycenia ruchu. Jak sam stwierdziłeś, makro kieruje się innymi zasadami, które trudno jest realizować kompaktem. Nic nie zastą;pi aparatu z odpowiednim obiektywem i możliwością manualnego nastawu migawki, ostrości itd. W Zenicie strzeliła migawka, rzecz do naprawienia, ale obecnie prawie bezsensowna. Coraz mniej jest miejsc, gdzie można wywołać filmy. Po nowym roku planuję zakup Canona 1000D. Nie będę pisał o jego zaletach, bo skonczy się to zapewne gigantyczną potyczką słowną z jakimś miłośnikiem Nikona:D. Jedynie czego mi będzie szkoda po przesiadce, to fakt że nie będę mógł wykorzystać obiektywów z Zenitha.
Reply
:iconkrapik:
Krapik Featured By Owner Nov 9, 2008  Hobbyist General Artist
Nie, nie zabrzmiało to źle, ale ja naiwny myślałem, że rozmawiam z kompletnym lakiem w fotografii, zwłaszcza, że wcześniej pochwaliłeś moje zdjęcia ;P
Reply
:iconsnakeartworx:
snakeartworx Featured By Owner Nov 9, 2008  Professional General Artist
We wszystkim co widzę, staram się dostrzegać elementy wskazujące na talent. Czasem jest to pomysł, czasem jakiś szczegół. W twoich zdjęciach jest coś, co mnie zainteresowało, podobnie jak w projektach broni. Nie jestem jakimś szkolonym i uczonym artystą. W mojej rodzinie są lub były osoby o różnych talentach i tę "wrażliwość" artystyczną chłonąłem od dziecka.
Reply
:iconkrapik:
Krapik Featured By Owner Nov 14, 2008  Hobbyist General Artist
to miłe, ja ogólnie lubię eksperymentować i wypróbowywać swoje umiejętności w coraz to nowszej dziedzinie :D
Reply
Add a Comment:
 
×Details

Submitted on
November 8, 2008
Image Size
3.4 MB
Resolution
2560×1920
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
298
Favourites
0
Comments
7

Camera Data

Make
Panasonic
Model
DMC-LS2
Shutter Speed
10/250 second
Aperture
F/2.8
Focal Length
6 mm
ISO Speed
80
Date Taken
Jul 4, 2008, 12:23:22 AM
×